Суббота, 19 октября 2019 09:25

Два роки децентралізації: Чи витягне ОТГ на Одещині перший степовий лижний курорт

Два роки децентралізації: Чи витягне ОТГ…

Кореспондентка Depo.Одеса разом із Одеським Центром розвитку місцевого самоврядування програми "U-LEAD з Європою" відвідала центр об’єднаної територіальної громади Березівку та поспілкувалася з керівництвом ОТГ. Голова громади Валерій Григораш не приховував секрети успіху та про все докладно розповів. Також він звернув увагу на проблеми, з якими час від часу доводиться боротися.

Об этом сообщает http://translationexperts.org

Голова Березівської ОТГ Валерій Григораш розповів про досягнення та проблеми громади

Труднощі народження

Громада утворилася 29 жовтня 2017 року. До складу ОТГ увійшли Березівська сільрада та Вікторівська сільрада (села Вікторівка, Ланове, Раздол). Чисельність міського населення складає 9 712 осіб, сільського – 1 540. Очолює громаду 44-річний Валерій Григораш, який, згідно з е-декларацію, володіє двома будинками та двома ділянками у своєму районі.

Слід зазначити, що до об’єднання громада йшла нелегкими шляхами. У 2016 році Григораш звертав увагу на труднощі, коли місцеві депутати натравлювали жителів проти реформи. Але вже після об’єднання у громаді відчули помітні зміни – річний бюджет минулого року склав понад 96 млн грн, що для громади доволі непоганий результат. І це дозволило ОТГ покращити умови існування місцевих жителів.

Зі світлом та роздільним збором сміття

За зароблені кошти громада профінансувала капремонт опалення вікторівської школи, капремонт музичної школи та облаштування території, березівської школи №3. Для всіх навчальних закладів, а їх у громаді чотири, придбали мультимедійні проєктори з інтерактивними функціями та маркерні дошки. У райцентрі Березівка облаштували футбольне поле зі штучним покриттям, зробили капремонт тротуарів і доріг, придбали автомобіль-асенізатор, закупили і встановили автобусні зупинки.

Також з’явилося вуличне освітлення в селах Роздол, Ланове і Вікторівка. Були встановлені камери відеоспостереження, проведена рекультивація сміттєзвалища. У громаді змогли наладити роздільне збирання сміття (пластику) та його переадчу на переробку. Саме на пропагуванні цієї екологічної теми сконцентрувалися учні міських та сільскіх шкіл, але про це трішки згодом.

За зароблені кошти у Березівській ОТГ проводять благоустрій громади

На питання, як в ОТГ планують залучати туристів, очільник громади Валерій Григораш розповів, що минулого року був ухвалений Стратегічний план розвитку ОТГ на 2019-2027 роки, згідно з яким планується організувати на постійній основі Березівський ярмарок та показувати катакомби. Зазначимо, що тут є ще й лижна траса для туристів – перший на степовому півдні України гірськолижний курорт, який розкинувся на схилах пагорбів. Залишилося тільки налагодити питання щодо підвозу людей до курорту, зараз з цим поки що є певні труднощі.

Зовсім нещодавно, 28 вересня, у Березівській ОТГ відкрився модернізований Центр надання адмінпослуг, де надають понад 100 послуг. "За кошти громади, 1,5 млн грн, ми зробили ремонт, а за підтримці програми "U-LEAD з Європою", придбана техніка для роботи центру", – пояснив очільник громади Валерій Григораш. Він також запевнив, що у ЦНАПі планують встановити дитячий куточок.

Центр надання адмінпослуг серйозно полегшив життя жителів громади

Як не облишити молодь осторонь реформ

"Фішка" Березівської громади – молодіжні проекти. В ОТГ створили Молодіжну раду, до якої увійшли по четвірці старшокласників від чотирьох шкіл. В Радідіти займаються екологічними освітніми проектами, знімають ролики про загрозу від пластику, пропагандують роздільний збір сміття, розповідають про шкоду спалювання листя тощо. Також їх залучають до життя громади: на акції на кшталт "Як би я був головою громади", волонтерські проекти "Діти для дітей", святкування Дня міста.

Бібліотеку в ОТГ перетворили на відкритий саморганізуючий учбовий простір (СОУП), який став центром дозвілля для дітей та юнацтва, тут навіть можна залишити зовсім маленьку дитину на так звану "бібліоненьку". Зазначимо новонародженним березівцям дарують крім традиційних подарунків і наборів, значки з лелекою.

Новонародженим березівцям дарують значки з лелекою

Під час існування СОУПу, за словами директорки Березівської ЦБС Катерини Павленко, працівники закладу разом зі школярами влаштовували тематичні акції до Дня Небесної сотні, святкування народження Тараса Шевченка, виставки з любовної лірики та зустрічі з відомими письменниками. Туди також приїжджають волонтери та допомагають школярам з англійською.

Вершиною молодіжних проектів є відкриття у Березівці ролердрому, який побудували торік. Учні 8–9-х класів трьох шкіл поставили перед собою мету створити у місті спортивний майданчик для катання на роликах, скейтбордах та велосипедах. Для втілення мети школярі зібрали команду, обрали місце, облаштували ділянку, власноруч розробили план і 3D-макет майбутнього майданчика. Також домовилися з міською владою про те, що їм допоможуть зробити спеціальне покриття, встановити освітлення та відеокамери. За допомогою краудфандингу вони назбирали 62 039 грн на спортивне обладнання, перила та бортик для скейтбордингу. У свою чергу, Березівська ОТГ допомогла облаштувати ролердром на 225 000 грн та придбала обладнання для нього на 195 000₴

У Березівці діти брали безпосередню участь у створенні роледрому

Такі молодіжні проекти фахівці з децентралізації вважають чудовими прикладами для наслідування, але попереджають, що відпочивати ще рано, Березівській ОТГ є над чим працювати. В Березівці, як і у багатьох громадах, є і свої проблеми. "Виробництва тут немає, переробних підприємств немає. Є місцеві фермерські господарства, але їх не багато", – розводить руками Григораш.

Зрозуміло, що основний прибуток ОТГ – це податки. В Березівці є підпримства, які добре наповнюють бюджет громади, проте керівники шукають інвесторів, щоб відкрити кілька переробних підприємств.

Читайте також: Маяківська ОТГ: Як менше ніж за три роки під Одесою навчилися заробляти гроші та покращувати життя
Читайте також: Історія успіху Маразліївської ОТГ: "Працюй або йди до дому"


Джерело статті: “https://odesa.depo.ua/ukr/odesa/yak-cherez-molodizhni-ta-ekoproekti-berezivska-otg-dosyagla-chimalogo-uspikhu-201910191047566”

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.