Четверг, 16 ноября 2023 21:16

Суд у Казахстані оштрафував представництво Радіо Свобода у справі за новою статтею про «фейки»

Адвокат Жангази Кунсеркін і шеф бюро казахської служби Радіо Свобода (Радіо Азаттик) Касим Аманжол під час судового онлайн-засідання у справі, жовтень 2023 року

Суд в Алмати призначив представництву казахської служби Радіо Свобода (Радіо Азаттик) штраф у 103 500 тенге (близько 220 доларів ) за «розміщення неправдивої інформації». Представництво покарали за новою адміністративною статтею, яку називають аналогом російської статті про «фейки». Радіо Азаттик, ймовірно, стало першим казахським ЗМІ, до якого застосували цю статтю, уточнили у редакції.

Приводом для справи щодо Радіо Азаттик стала заява жителя Шимкента Алішера Турабаєва, який вважав недостовірною інформацією визначення «очолювана Росією» стосовно Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ, провідною силою в якому є Росія) в новині про переведення активіста, який пережив тортури в колонії Атбасара, в ізолятор у місті Кокшетау. За його версією, наведена Радіо Азаттик інформація не відповідає дійсності, оскільки за статутом головним органом ОДКБ є Рада колективної безпеки, а не якась держава, що входить до об’єднання.

Перше судове засідання відбулося 12 жовтня, всього в рамках цієї справи відбулися три засідання, які проходили онлайн. Суд відхилив клопотання адвоката Радіо Азаттик Жангази Кунсеркіна про призначення лінгвістичної експертизи і про припинення провадження у справі через відсутність складу адміністративного правопорушення.

Адвокат стверджує, що фраза в новині, яка стала приводом для судового розгляду, не порушує закон. Він також зазначив, що позивач не зміг відповісти на питання, чи порушує розміщена у статті інформація законні права ОДКБ, а також його, як громадянина Казахстану, законні інтереси.

Постанова поки не набула законної сили і може бути оскаржена.

Нова стаття про адміністративну відповідальність за поширення недостовірної інформації, яку в Кодекс про адміністративні правопорушення вніс президент країни Касим-Жомарт Токаєв, набула чинності у вересні цього року. Крім покарання за «фейки» для ЗМІ, вона передбачає штрафи 69 тисяч тенге (155 доларів) для фізичних осіб – блогерів і 138 тисяч тенге (311 доларів) для інфлюенсерів-підприємців.

Казахстанські правозахисники зазначали, що після запровадження нової статті кожен блогер може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за поширення неправдивої інформації. Причому не обов’язково, щоби з його боку це було зроблено навмисне.

У свою чергу, експерти в галузі права стверджували, що нова норма виявилася надмірною у правовому сенсі, оскільки відповідальність за поширення неправдивої інформації прописана у Цивільному, Адміністративному і Кримінальному кодексах Казахстану.

Форум

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.