Четверг, 07 декабря 2023 11:14

Як зростати під час війни: Сергій Касьянов про "мережецентричність" та інноваційні бізнес-моделі

Агрохолдинг адаптував бізнес-стратегію до воєнного стану, значно збільшив прибуток, підтвердив кредитний рейтинг тощо. Але головне – винайшов інноваційну модель розвитку для тваринницької галузі, яка дозволяє мінімізувати пов’язані із війною ризики. Саме про це й піде мова в інтерв’ю, яке дав нашому виданню СЕРГІЙ КАСЬЯНОВ, голова Ради директорів KSG Agro.

Ми розуміли як встояти на ногах

Поточний рік був дуже напруженим, але мені здається, що український бізнес в цілому адаптувався до війни. Хоча, звісно, це вдалося далеко не всім. Згідно з даними Європейської бізнес-асоціації, членом якої є наша компанія, у 2022 році 42% бізнесів згорнули свою діяльність, а 31% тимчасово припинили роботу. Звісно це є величезним ударом по економіці країни, по підприємцях та їх співробітниках. Дякувати Богові, холдинг KSG Agro увійшов до 13% тих, які ніколи не зупинялися і продовжили повноцінно працювати навіть під час найбільшої невизначеності та загроз. Ми сіяли, збирали врожай, доглядали тварин, виконували виробничі та інвестиційні плани... Працювали під обстрілами, на полях зі снарядами, які не вибухнули, долаючи логістичні та енергетичні проблеми, але  – не зупинялися навіть на мить! По перше, ми відчували відповідальність за продовольчу безпеку країни, за те як нагодувати фронт і тил. По друге, до будь-якої кризи, навіть до війни, наша команда звикла відноситися не тільки як до якогось "негаразду", а як до вікна нових можливостей. Не будемо забувати, що деякий досвід ми здобули ще з часів окупації росіянами Криму та Донбасу. Деякі наші активи опинилися під загрозою ще починаючи з 2014 року, ми отримали великі втрати, але встояли, адаптувалися та продовжили розвиток. Є така приказка – "за одного битого двох небитих дають". Попри великі втрати, ми встояли тоді, встояли й зараз, коли у лютому 2022 року розпочалася повномасштабна війна.

Як зростати під час війни: Сергій Касьянов про

Не контролюєш війну – контролюй комунікацію!

Звісно, ми не мали змоги все передбачити, але ми розуміли головне – як змінюватися, як у кризових умовах трансформувати бізнес-модель, управлінську та кадрову політику. Головний урок, який ми винесли, це необхідність постійної і якісної комунікації зі всіма стейкхолдерами – клієнтами, робітниками, постачальниками, фінансовими партнерами, місцевим самоуправлінням, військовими адміністраціями тощо. На жаль, ти ніяк не можеш зупинити війну, не можеш вплинути на форс-мажорні події. Але контролювати комунікацію і зробити її ефективною ти у змозі за будь-яких умов. Ми добре "перепрошили", заново зібрали всі свої бізнес-процеси, тому стратегія налаштування під нову реальність принесла свої плоди. Жодних збоїв у виробничих циклах немає, всі посівні та збір врожаю йдуть за планом. Ми зберегли професійне ядро трудового колективу, відновили логістику, ланцюги постачання та збуту, забезпечили енергонезалежність та водопостачання виробництв. У період із січня по вересень 2023 року KSG Agro збільшила виторг від реалізації – на 16%, до $11,9 млн. Показник EBITDA за три квартали поточного року зріс на 67% – до $4,5 млн. Компанія отримала $1,336 млн чистого прибутку, тобто у 14 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року, коли розпочалося повномасштабне вторгнення.

Три головні бізнес-напрями

Трансформувавши бізнес-стратегію, ми оптимізували використання нашого земельного банку, котрий на цей час становить 21 000 га. На цих площах ми вирощуємо зернові: пшеницю, кукурудзу та ячмінь – три озимі та дві ярих культури. У першому півріччі 2023 року відправили на експорт, переважно до країн Азії та Африки, 4 200 тонн. Також традиційною культурою для нас є соняшник, який ми почали переробляти в соняшникову олію – продукт із високою додатковою вартістю. Основний ринок збуту – країни Євросоюзу. Третім великим і, мабуть, найбільш пріоритетним на поточний момент напрямом є свинарство. Тому, з метою нарощування власного виробництва рецептурних кормів, ми постійно розширюємо посівні площі під кормову базу.  Ще до початку війни KSG Agro займало одні з провідних позицій в українському свинарстві. На базовому для компанії тваринницькому комплексі в селі Нива Трудова, що у Дніпропетровській області, утримувалося одночасно 65 000 тварин. Компанія входить до ТОП-5 українських виробників свинини, маючи приблизно 80% цього ринку в Наддніпрянському регіоні та постачаючи свою продукцію у Дніпропетровську, Харківську, Запорізьку, Херсонську та Миколаївську області. Тому з початком війни ставку логічно та усвідомлено було зроблено саме на свинарство. Через блокаду портів та проблеми з логістикою ціни на зернові всередині країни впали до критичного мінімуму. Це стало величезною проблемою для більшості аграріїв. Але для такого вертикально інтегрованого холдингу, як наш, це був додатковий ресурс для розвитку: свинарство різко стало набагато прибутковішим, ніж рослинництво.

Новий тренд: поросята для дорощування

Із самого початку ми поставили собі амбітну мету – відновити поголів’я у прифронтових областях, втрачене агрогосподарствами внаслідок війни та окупації. Тому активно співпрацюємо з військовими  адміністраціями прифронтових Дніпропетровської, Херсонської, Миколаївської областей, щоб розвинути тваринницьку галузь у цих регіонах. Ми намагаємося максимально задовольнити традиційно високий в українців попит на свинину, налагодивши безперебійне постачання м’ясної продукції до торговельних мереж та для потреб армії. Для цього у 2023 році наша компанія почала активно просувати новий тренд – виробництво товарних поросят для подальшого дорощування. Це стало ще одним кроком у подальшому підвищенні рентабельності свинарського напряму. Тому що зараз на тлі зерна, що дешевшає, аграрії активно шукають більш маржинальні ніші. І внаслідок цього по всій країні зростає попит саме на поросят – у великих і середніх агропідприємств, у невеликих фермерів, в особистих присадибних господарств. Звичайно, коригуючи стратегію розвитку свинарства, наша команда не просто сліпо йде за тенденціями ринку. Щоб знайти ефективну формулу розвитку, ми детально і комплексно аналізуємо вхідні дані нашого бізнес-завдання. І насамперед такі фактори як війна та африканська чума свиней, яка зараз лютує по всьому світу. Тому, роблячи ставку на товарних поросят, ми одночасно зобов’язані були потурбуватися про біобезпеку та мінімізувати наслідки можливого потрапляння у виробничий майданчик снаряда чи дрона. А також позбутися безальтернативної залежності від одного джерела води та енергії.

Як зростати під час війни: Сергій Касьянов про

Мережецентричний бізнес-принцип

Всі вищезгадані проблеми вирішуються лише у тому випадку, якщо ми диверсифікуємо виробничі локації: навіть якщо "лягла" одна чи дві, у нас залишаться ще 20! Зверніть увагу, у сучасному світі все "мережецентричне" – мислення, війна, суспільство... Світ навколо нас був складним і до війни, а зараз він став гранично непередбачуваним. Філософія бізнесу, в основу якого закладено принцип "мережецентричності", дозволяє ефективно керувати цією складністю та краще розподіляти ризики. Таким чином, ми вирішили перейти від однієї великої та вразливої локації до набагато безпечнішої та продуктивнішої "сітки", яка складається з різних локацій. Відповідно поголів’я на Ниві Трудової ми потроху вирішили зменшувати,  одночасно збільшуючи його на інших фермах. Першою такою фермою став комплекс у селі Новорайському Херсонської області. Вибір локації був не випадковий, він дозволив KSG Agro перейти від виробництва та постачання свинини до системних інвестицій, у тому числі й соціальних. Разом із партнерами ми реконструювали свинокомплекс, який на сьогодні є чи не єдиним у деокупованій Херсонській та сусідній із нею Миколаївській областях. Зараз створено вже 95 нових робочих місць. Підприємство та населений пункт підключені до альтернативних джерел прісної води, проблеми з якими виникли після руйнування російськими військами Каховської греблі. Сьогодні у Новорайську утримується 3000 свиноматок та вирощується щомісяця понад 6 000 поросят, які вирушають на відгодівлю по всій Україні. Але потім наша команда поставила наступне логічне питання: яким чином можна прискорити процес виробництва свинини та швидко наростити обсяги постачання?

Інноваційна бізнес-модель

Час зараз це не менш цінний ресурс, ніж гроші, а кількість об’єктів, які підходять для викупу чи оренди, обмежена. Їхній пошук, реконструкція, налагодження обладнання, системи виробництва та контролю, навчання персоналу – все це вимагає дуже великого терміну реалізації. Вихід знову підказала та сама "мережецентричність". Її довелося додумати до кінця та створити інноваційну бізнес-модель, за якою в українському свинарстві, наскільки мені відомо, ще ніхто ніколи не працював. Нова бізнес-модель не передбачає оренди чи викупу компанією виробничих майданчиків. На зміну їм приходить кооперація KSG Agro та фермерського колективу. Наш агрохолдинг постачає поросят та корми, а ферма забезпечує відгодівлю та ветеринарний контроль. Партнери ділять не лише ризики, а й прибуток, тож мотивовані на найвищий результат. Пілотним проєктом для нової бізнес-моделі стало підприємство у Хмельницькій області. Тут одночасно дорощуватимуть до 115 кг близько 8 тисяч 25-кілограмових поросят. Збільшення числа таких партнерських проєктів дозволить підтримувати тварин у більш безпечних умовах та кращому стані здоров’я, ніж на величезному комплексі. А це своєю чергою суттєво знижує витрати на лікування та профілактику захворювань. Такий формат бізнес-кооперації вже сподобався багатьом українським свинарям, оскільки його вигоди, пов’язані з диверсифікацією, зниженням витрат і ризиків цілком очевидні. Тим більше, що KSG Agro, окрім постачання поросят та кормів, надає повний консалтинговий супровід таких проєктів. Не менш важливим чинником для співпраці є генетика, яку ми пропонуємо нашим партнерам. Чим вона якісніша, тим поросята менше хворіють і швидше ростуть. Наш агрохолдинг ще перед війною запустив програму омолодження стада. Ми перейшли на канадську селекцію, яка перевершує багато європейських аналогів за приплодом, масою опоросу та якістю м’яса.

Кредитори та інвестори

За майже два роки, що пройшли з моменту початку повномасштабної російської агресія, KSG Agro довела, що навіть у кризу можна зростати. Про те, що компанія рухається у правильному напрямку, свідчать не тільки фінансові результати, а й довіра інвесторів і кредиторів. За результатами першого півріччя 2023 року рейтингове агентство "Експерт-Рейтинг" на основі аналізу консолідованої звітності оновило кредитний рейтинг агрохолдингу за національною шкалою на рівні uaA+ або ВВ за міжнародною шкалою. Тим самим було підтверджено високу кредитоспроможність нашого холдингу. У листопаді KSG Agro завершила приватне розміщення облігацій двох компаній, що входять до агрохолдингу, на суму $2,92 млн та 110 млн грн. Андеррайтером став наш постійний фінансовий партнер – ТАСкомбанк, який також цього року значно покращив кредитні умови для KSG Agro. Залучені фінансові ресурси ми плануємо спрямувати на закупівлю нової техніки, генетичного матеріалу, а також реконструкцію та капітальний ремонт промислових приміщень. Ще один бізнес-кейс, який, на мій погляд, заслуговує на окрему увагу, це відповідальність перед закордонними партнерами. Зокрема, йдеться про польських акціонерів нашого агрохолдингу та Варшавської біржі. Крім наших акцій у її лістингу на сьогодні знаходяться акції лише 5 українських агрофірм. На жаль, скандал, який вибухнув цього року між польськими міноритаріями та Kernel, закінчився розлученням Варшавської біржі та цієї української компанії. Звісно, ця історія не додала плюсів до репутації українського бізнесу. Однак можу відповідально заявити, що KSG Agro брати приклад з Kernel не збирається. Ми поважаємо правила, дотримуємось домовленостей, навіть не дивлячись на такі форс-мажорні обставини як російське вторгнення.

Польща та Україна: треба заробляти разом!

Нам дорога репутація компанії. Всі розуміють, що війна пов’язана з величезними ризиками і це, безумовно, впливає на вартість акцій. Однак військовий конфлікт рано чи пізно закінчиться, тому вже зараз ми плануємо нашу довгострокову присутність у польському бізнес-просторі. Хочу висловити подяку тим інвесторам, які на сьогодні працюють з нашими акціями. Впевнений, що в майбутньому, коли ситуація зміниться на краще, ми продовжимо працювати і заробляти разом. Ми дуже цінуємо підтримку та допомогу наших польських друзів. Зокрема, великі перспективи для польсько-української економічної співпраці відкриває зміна, яку нещодавно було внесено до польського закону про страхування експорту, гарантованого Державним казначейством.  Страхування не лише комерційних, а й військових ризиків – це великий крок у справі відновлення України. Що стосується блокади прикордонних переходів та ввезення українського зерна, проти якого вступають польські фермери, я вважаю, що ця проблема ситуативна. Буде добре, якщо вона завершиться розумним, взаємовигідним компромісом. Економіки наших країн вже досить тісно переплетені. Звичайно, польський бізнес має право вимагати, щоб його інтереси поважали та враховували. Тим більше, що це часто й українські інтереси теж. Наприклад, наша КSG Polska – це польська компанія. А KSG Agro, акції якої розміщені на Варшавській біржі, вона яка, українська чи польська? Війна змінила багато чого у нашому житті, зокрема й стан ринків. Сьогодні нам потрібно "перевинайти" їх наново. Нам потрібен конструктивний діалог і нові правила, завдяки яким обидві країни будуть заробляти на транзитному потенціалі, а не втрачати.

Відео-інтерв’ю із Сергієм Касьяновим

Хто такий Сергій Касьянов?

Сергій Павлович Касьянов. Голова Ради Директорів холдингу KSG Agro. Закінчив Придніпровську державну академію будівництва та архітектури. Кандидат технічних наук. Має державні нагороди – ордени "За заслуги" ІІ та ІІІ ступенів. Відомий бізнесмен та громадський діяч. Депутат  Верховної ради України ІV-го скликання (2002-2006 роки). Був Головою спільної парламентсько-урядової комісії з питання інтеграції України у Світову організацію торгівлі, Головою підкомітету з координації співпраці ЄС, СОТ, ОЧЕС, Комітету з питання Європейської інтеграції. На початку 90-х заснував корпорацію "Ольвія", яка займалась виробництвом і дистрибуцією побутової хімії (придбано Procter & Gamble). Інвестував у будівництво, девелопмент та ритейл. З 2000-х років одним із провідних напрямів його бізнесу став аграрний сектор. KSG Agro неодноразово займала провідні позиції у бізнес-рейтингах: ТОП-20 найефективніших агрокомпаній України ("Форбс-Україна", 2015), ТОП-20 найуспішніших аграріїв ("Фокус, 2015), ТОП-10 рейтингу репутаційної стабільності ("Бізнес", 2012) та ін. Відомий також своєю участю у соціальних проектах. Понад 20 років  як голова ради Благодійної організації "Фонд соціального розвитку "Майбутнє" реалізує масштабні соціальні програми.

Другие материалы в этой категории: Главные преимущества Xbox над PlayStation »

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.