Понедельник, 19 июня 2023 08:09

З України до Лувра через обстріли таємно вивезли 16 візантійських ікон

З українського музею під обстрілом евакуювали 16 візантійських ікон. Вони є одними з найцінніших творів в історії мистецтва. Зараз п’ять із них виставлені в паризькому Луврі.

Про це повідомляє DW.

На новій виставці в паризькому музеї Лувр під назвою «Походження священного образу» будуть представлені п’ять із 16 творів, які були врятовані з охопленої війною України : чотири ікони 6-7 століття — енкаустичні розписи на дереві з монастиря Святої Катерини на Синайський півострів у Єгипті — і одну мікромозаїчну ікону з кінця 13 або початку 14 століття з Константинополя в розкішній золотій рамі.

Ікони — це портрети святих осіб православної віри. Переважно їх можна знайти в церквах Східної Європи. Найдавніші збережені зразки датуються 6-7 століттями, наприклад, ікони, які будуть виставлені в Луврі. Вони вважаються головними віхами в історії мистецтва.

«З початку війни, як і інші музеї, ми були стурбовані тим, як ми можемо підтримати наших українських колег . Восени, зіткнувшись із загостренням конфлікту, ми вирішили здійснити цей порятунок», — сказав президент Лувру Лоранс. des Cars повідомили прес-агентству AFP. «Це небагато в морі смутку і спустошення, але це символ», — додала вона.

Вона сказала, що Лувр особливо стурбований ризиком крадіжки та незаконного обігу, які могли б вплинути на твори мистецтва та реліквії, якби вони залишилися в Україні.

За даними паризького музею, одинадцять інших робіт, «одних із найбільш символічних і найбільш крихких» з української колекції, будуть зберігатися в запасниках Лувру, «доки ситуація не покращиться».

Ікони, що представляють як основи візантійської цивілізації, так і її інноваційне ставлення до зображень, зберігають численні таємниці, які ще належить розкрити. Саме тому Лувр створив міжнародну комісію, до складу якої входять українські науковці та відомі фахівці в галузі, щоб провести поглиблений аналіз і дослідження, проливши світло на значення цих праць.Скарби мистецтва були доставлені до Франції через Польщу та Німеччину 10 травня під військовим конвоєм і за допомогою Міжнародного альянсу із захисту спадщини в зонах конфлікту (ALIPH).

Раніше цього місяця ракета впала біля музею Ханенків, вибивши вікна. З початку російського вторгнення його колекцію перевезли в безпечне місце, і наразі будівля порожня.

Вже у жовтні 2022 року історична будівля та її внутрішнє оздоблення постраждали від ракетного удару. Решта творів мистецтва тепер під загрозою через коливання температури, спричинені відключенням електроенергії.

Музей Богдана і Варвари Ханенків налічує близько 25 тисяч творів античного, візантійського, європейського та азійського мистецтва.

Його колекція завдячує своїм походженням баченню та пристрасті Богдана та Варвари Ханенків, двох українських підприємців 19 століття, шанувальників мистецтва та меценатів.

Подружжя збагачувало свою колекцію протягом чотирьох десятиліть, подорожуючи по світу. Вони зробили свої перші покупки під час свого медового місяця в Італії в 1874 році. З самого початку вони прагнули зібрати еклектичну колекцію для себе, керуючись кінцевою метою зробити її доступною для якомога більшої кількості людей.

Музей Ханенків, переживши Першу та Другу світові війни, переживає третю війну у своїй історії.

Вгорі: іконографічне зображення Св. Сергія та Вакха VI-VII ст. з монастиря Св. Катерини на горі Синай (Єгипет). Зображення: Богдан та Варвара Ханенки/Лувр/dpa/picture alliance

«Аргумент»

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.