Среда, 26 января 2022 10:09

Голова Верховного суду хоче реалізувати мрію Портнова, Вовка і їм подібних

Голова Верховного Суду Всеволод Князєв заявив, що потрібно “спростити конкурсні процедури” при відборі суддів першої інстанції. Причому закріпити це на законодавчому рівні.

Про це він заявив сьогодні на засіданні Ради суддів України, повідомляє "Судово-юридична газета".

"Ми повинні рухатися у напрямку спрощення процедур відбору суддів. Може, це буде тимчасове спрощення. Можливо, коли ми не матимемо за системою 20-30 суддів, ми зможемо собі дозволити складні процедури. Але коли зараз у нас немає 30% суддів, то такі складні процедури ми собі дозволити не можемо. Давайте разом над цим питанням думати", — заявив Князєв.

Водночас голова правління фонду DEJURE Михайло Жернаков на своїй сторінці у Facebook висловився проти цієї ініціативи, пояснивши, що такі нововведення можуть підірвати судову реформу.

"Ця пропозиція вже не вперше лунає від представників судової влади. Але якщо раніше її висловлювали лише окремі, маргінальні її представники (Павло Вовк, наприклад, чи в.о. голови ВРП Маловацький), то тепер завдяки позиції Голови ВС вона отримала фактично статус суддівського мейнстріму. Пропозиція ця досить небезпечна, сказати найменше", — написав Жернаков.

Він наголосив, що таке спрощення потенційно поверне практику ручного призначення суддів.

"Це — мрія Портнова, Вовка і їм подібних. Бо вже скоро почнеться конкурс на 2500 тисяч суддів на вакантні місця. І якщо їх буде вибирати нова ВККС, та ще й з застосуванням психотестів, ретельних перевірок на доброчесність і так далі — ми дійсно маємо всі шанси отримати за якісь рік-два абсолютно нову судову систему", — наголосив експерт.

За словами Жернакова, у запропонованих та підтримуваних головою Верховного Суду змінах хочуть скоротити етапи добору "з 17-и до 3-х".
"Бо без ретельної перевірки кандидатів набагато простіше знову розставити на суддівські посади "своїх людей". І тоді, якщо конкурс проходить формально, різниці хто є членами ВККС, немає жодної. А значить, титанічні зусилля з її реформи — даремні", — уточнив Жернаков.

Він додав, що у процедурі відбору суддів першої інстанції справді є етапи, які можна скоротити й оптимізувати. Причому для цього не потрібні законодавчі зміни. Достатньо відповідних рішень на рівні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

"А от для чого зміни до закону потрібні — так це, навпаки, для запровадження перевірки майбутніх суддів 1 інстанції Громадською радою доброчесності. За це виступають не тільки громадські експерти, а й країни G7, які на запит Зеленського рекомендували це зробити ще рік тому. Чому тоді судді ВС чи ВАКС проходять ретельні перевірки доброчесності в ГРД і Раді міжнародних експертів, а судді 1 інстанції (серед яких є не менш важливі суди, як той же ОАСК) ні — незрозуміло", — підсумував Жернаков.

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.