Воскресенье, 21 апреля 2024 19:14

Сербія позбавляється військово-технічної залежності від Росії: деталі нового військового контракту із Францією

Читать на русском

Сербія позбавляється військово-технічної залежності від Росії: деталі нового військового контракту із Францією

Сербія позбавляється військово-технічної залежності від Росії: деталі нового військового контракту із Францією

Нещодавно в європейській пресі з’явилась інформація про вельми цікаві оборонні домовленості, що яскраво ілюструють тенденцію втрати російським військово-промисловим комплексом не тільки потенційних, а навіть традиційних ринків збуту своєї військової техніки.

Ідеться про плани Сербії – традиційно проросійської країни у сфері оборонної політики – відмовитись від російських винищувачів, які постачались туди ще з радянських часів. Натомість, за словами сербського президента Александара Вучича, офіційний Белград розглядає можливість закупити у Франції 12 багатофункціональних винищувачів Rafale.

Сербія планує закупити у Франції сучасні винищувачі

Як повідомляє Associated Press, президент Сербії Вучич 15 квітня відвідав Париж, де зустрівся зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном, а також чиновниками міністерства оборони Франції та з представниками компанії Dassault Aviation, яка виробляє винищувачі Rafale. За словами президента Сербії, він провів із Макроном бесіду, під час якої вони "досягли конкретних угод щодо закупівлі винищувачів Rafale". Окрім того, президент Вучич додав, що контракти щодо закупівлі винищувачів будуть підписані в найближчі два місяці, у присутності французького президента.

Також, за словами сербського глави держави, закупівля цих військових літаків значно розширить не тільки військове, а й економічне та політичне співробітництво між Белградом і Парижем. Як заявив президент Вучич, "ми повні рішучості придбати нові літаки, які значно підвищать наші бойові можливості". Тим часом президент Франції Емманюель Макрон після візиту сербського колеги зазначив: "Наші економічні відносини отримали реальний поштовх... і ми можемо піти далі. Обговорення оборонних контрактів та енергетичних проєктів свідчить про політичну довіру та бажання розширити наші відносини".

Санкції проти Росії змушують Сербію звертатись за контрактами до західного ВПК

Як повідомляє видання Financial Times, фінансові деталі потенційної угоди не були озвучені, але за підрахунками журналістів, йтися може приблизно про 3 мільярди євро. Відповідно, придбання винищувачів Rafale дозволить Сербії модернізувати свої військово-повітряні сили, які переважно складаються з літаків МіГ-29, вироблених ще в СРСР, а також старих югославських штурмовиків G-4 та винищувачів J-22.

Необхідно зазначити, що ще наприкінці 2021 року Сербія розглядала можливість продовжити закупівлі російських бойових літаків. Однак цьому остаточно завадили санкції, введені після початку вторгнення РФ в Україну, окрім того, вони зробили неможливим навіть обслуговування наявного парку радянських МіГ-29. Ще тоді президент Вучич скаржився на неможливість імпортувати з Росії військову техніку і запчастини, але наполягав на модернізації військових сил Сербії.

Фактично зараз керівництво Сербії змушене або залишитись без можливості ремонтувати та відновлювати радянсько-російські літаки, або віддавати перевагу закупівлі західних зразків військової техніки у країн НАТО. Президент Вучич повідомив: "Ми покладалися на технології радянського типу, але через геополітичні обставини зараз навіть за бажання неможливо купувати їх у Росії".

Сербія зменшує військово-технічну залежність від РФ, поступово переходячи під вплив Заходу

Отже, плани Сербії щодо заміни власної бойової авіації з радянсько-російських на західні моделі має цілу низку позитивних наслідків як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

Насамперед Росія поступово втрачає контракти на постачання вельми коштовної військової техніки, а це стосується не тільки постачання літаків до Сербії, а цілої низки країн, які традиційно закуповували російську військову техніку найширшої номенклатури на сотні мільярдів доларів. Фактично втрати російської армії у війні проти України настільки великі, що російський ВПК ледве встигає їх відновлювати своїм виробництвом. У довгостроковій перспективі перехід Сербії на західну техніку в такій надзвичайно важливій сфері, як авіація, буде означати поступовий, але безальтернативний перехід офіційного Белграда у ще більшу військово-політичну залежність від країн Заходу, з одного боку, і паралельно – зменшення військово-технічної залежності від Росії.

Фактично країни НАТО, розширюючи військово-технічне співробітництво із Сербією, отримають ще більше вагомих інструментів впливу на цю вельми непоступливу балканську країну, яка досі залишається потенційно небезпечною точкою на півдні Європи.

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.